Prvi slovenski časopis Lublanske novice je izšel 4. januarja 1797. Urejal ga je Valentin Vodnik, pobuda za izdajanje pa je nastala v razsvetljenskem krogu barona Žiga Zoisa. Časopis je izhajal sprva enkrat, nato pa dvakrat tedensko. Lublanske novice so izhajale v 100 izvodih in so imele 33 rednih naročnikov. Imele so stalne težave zaradi izgub.
V Lublanskih novicah so prevladovale zunanjepolitične novice. Imele pa so tudi gospodarske in kulturne, zabavne in poučne prispevke. Z zunanjepolitičnimi novicami so seznanjali bralce z najbolj aktualnimi dogodki tistega časa, to pa so bila Napoleonova osvajanja. V njih je bila izrazita vseslovanska politična usmerjenost.
Za Vodnika je bila Rusija ≫Moškovia≪ in Rusi veliki bratje Slovencev. Rusofilsko in vseslovansko rodoljubje, ki so ga bile polne vse številke Ljubljanskih novic, je imelo daljnosežne posledice za poznejši slovenski politični in kulturni razvoj. Medtem ko je Trubar povezal Slovence z evropskimi verskimi reformatorskimi tokovi, ki so bili izraz nemške duhovne rasti, je Vodnik z moderno zasnovanim časopisom preusmeril zanimanje slovenske javnosti na Vzhod in tako postavil izhodišča za vse poznejše panslavistične, jugoslovanske, slovanske in slovenske narodne programe.
Fotografija: Valentin Vodnik/Wikipedija